FAQ

 

Jestliže byste se chtěli rádi na něco ohledně Chasera zeptat, zkuste nejprve zapátrat po odpovědi zde. Najdete tu totiž soupis nejčastěji pokládaných dotazů včetně stručných odpovědí. Cílem je předejít zbytečně se opakujícím dotazům a zároveň vám dát příležitost najít si odpověď rychleji, než by se vám jí dostalo jinou cestou. Snad tu najdete vše podstatné. Pokud by vám tu snad něco chybělo, určitě nám dejte vědět přes redakční e-mail.

 

Co nebo kdo je Chaser?

Chaser je first-person akce, neboli střílečka viděná z pohledu vlastních očí, jejíž děj se odehrává v blízké budoucnosti na Zemi a později i na Marsu. Ve hře se ujmete role Johna Chasera, který po probuzení z bezvědomí na vesmírné stanici pátrá po své ztracené minulosti, což ho zavede na řadu zajímavých míst.

 

Kdo vyvinul Chasera?

Hru Chaser mají na svědomí tvůrci ze slovenského Cauldronu. Tato malá firma zabývající se výrobou her sídlí v Bratislavě a na kontě má už i řadu jiných úspěšných her. Chasera pak vydala dnes již zaniklá rakouská společnost jménem Jowood.

 

Na jakém enginu Chaser běží?

Chaser ke svému chodu využívá vlastní engin vyvinutý interně přímo autory hry. Ten nese název CloakNT a ve své době dokázal hravě konkurovat ostatním komerčním enginům. Využívá nejmodernější grafické technologie, které byly v době vydání hry běžným standardem, tudíž hře umožňuje nabídnout velmi pěkný vizuální zážitek.

 

Je Chaser lokalizovaný?

České ani slovenské lokalizace se bohužel, i navzdory původu, hra nedočkala. Vyšla jen v několika jazykových mutacích určených pro široký zahraniční trh. Pokud si však chcete příběh Chasera vychutnat alespoň s českými či slovenskými titulky, můžete si stáhnout neoficiální překlady přímo z této stránky.

 

Obsahuje Chaser nějaká vozidla?

Ne, ve hře Chaser nejsou žádná vozidla, která by bylo možné řídit. Tedy ne v běžné podobě. Na několika místech se pouze na krátkou chvíli dostanete za kormidlo miniponorky a později i k dálkově ovládanému exoskeletonu.

 

Jak je Chaser dlouhý?

Herní doba Chasera je na dnešní poměry celkem nadstandardní. Nováčkovi, který dosud nemá s žánrem FPS příliš velké zkušenosti, může dohrání této hry zabrat i okolo 20 hodin. U zkušenějších hráčů nebo hráčů, kteří už Chasera někdy hráli, se herní doba pohybuje zpravidla kolem 14 hodin.

 

Má Chaser multiplayer?

Ano, součástí této hry je i multiplayer. Ten nabízí standardní módy Deathmatch a Team Deathmatch, kde hráči bojují buď všichni proti všem nebo ve dvou týmech. Nechybí ani Capture the Flag, kde si zase dva týmy vzájemně kradou vlajky. Specialitou Chasera je pak ještě mód Shocktroops, v němž každý tým plní protichůdné úkoly.

 

Kde koupit Chasera?

Chaser je v současné době dostupný už jen v digitální podobě, a to buď na populárním Steamu nebo v internetových e-shopech, jako je například Gog.com či Gamersgate.com. Cena se většinou pohybuje kolem přijatelných 5 euro, což za tak kvalitní titul dnes rozhodně není moc. Krabicová verze hry se už bohužel neprodává, ale čas od času je ji možné nalézt mezi bazarovým zbožím. Chaser také vyšel zdarma jako plná hra u časopisu Level číslo 119.

 

Dočkáme se Chasera 2?

Pokračování Chasera je hodně diskutované téma, ale jeho vývoj zatím ohlášen nebyl. Nicméně je velmi pravděpodobné, že se ho časem dočkáme, neboť nepřímé náznaky ze strany autorů dávají tušit, že se s ním do budoucna počítá nebo že se na něm už dokonce v tajnosti pracuje. Zbývá si tedy jen počkat.

 

Co je to addon, modifikace či mappack?

Pojmy addon, modifikace či mappack souhrnně označujeme přídavky, které do hry přidávají nějaký nový obsah. Může jít jak o oficiální rozšíření hry, tak i o neoficiální vylepšení či úpravy. Addonem se obecně většinou myslí nějaký balík nebo menší modifikace obsahující například přídavnou misi pro jednoho hráče či multiplayerovou mapu. Modifikace jsou vlastně totéž, avšak do hry přidávají nový obsah v daleko větším měřítku, případně něco z původní hry upravují a mění. Mappack pak označuje balík několika map, většinou spojených zejména s multiplayerovou stránkou hry.

 

Jak vytvářet nové mapy?

K tvorbě nových levelů do Chasera, ať už multiplayerových nebo singleplayerových, slouží speciální editor jménem Chaser World Studio 2000. Ten autoři uvolnili pro fanoušky krátce po vydání hry. Stáhnout si jej můžete, včetně ostatních dostupných nástrojů, přímo na této stránce.

 

Kde najít tutoriály k editoru?

Stručný návod, jak pracovat s editorem, je přímo součástí jeho instalace. Najdete jej ve složce s hrou, kam se nainstaloval i editor. Je však pouze v angličtině. Český a celkem podrobný tutoriál, který popisuje tvorbu map v editoru krok za krokem, je pak k nalezení na stránce doommap.cz.

 

Kam instalovat addony?

Většina addonů, ať už jsou to různé singleplayerové modifikace nebo třeba mappacky, bývá opatřena vlastním instalátorem, který obsahuje i stručné instrukce, kam daný produkt správně nainstalovat. V takových případech je nutné řídit se přesně podle těchto pokynů. Většinou stačí za cíl instalace zvolit hlavní složku hry, kde je Chaser ve vašem počítači uložen. Nejčastěji to bývá "C:\Program Files\Jowood\Chaser". Záleží na tom, kam jste hru při instalaci umístili. V případě Steam verze to pak bývá "C:\Program Files\Steam\SteamApps\common\chaser".

Pokud však instrukce či instalátor chybí, pak platí následující pravidla: Datové soubory s koncovkou ".fs" vkládejte do složky "Addons" v hlavním adresáři hry. Spouštěcí soubory ve formátu ".bat" pak musejí být umístěné přímo v hlavním adresáři, tedy tam, kde se nachází i soubor "Chaser.exe". Pokud instalujete jen samotnou mapu s koncovkou ".cew", pak ji uložte do složky "Maps" opět v hlavním adresáři hry. Jestliže tam takové složky nenajdete, musíte si je vytvořte ručně.

 

Jak spustit nový addon?

Spuštění nových map lze provést několika způsoby, například přes příkazovou konzolu za použití příslušného cheatu. Pokud se jedná o singleplayerový addon nebo modifikaci, bývá také součástí i samostatný spouštěcí soubor. Ten, pokud jste při instalaci postupovali správně, najdete v hlavní složce s hrou. Pokud se jedná jen o multiplayerové mapy, pak žádné spouštění nutné není a tyto nové mapy by se měly automaticky zobrazit v hlavní nabídce hry.

Spuštění singleplayerových addonů a modifikací na Steam verzi hry je však na rozdíl od běžné verze poněkud komplikovanější. Kvůli ochraně totiž nelze využít spouštěcí soubor, který je součástí daného přídavku, a tak je nutné tato opatření obejít. Jediná možnost, jak spustit takový addon, je tedy přes příkazový řádek vašeho Steam klienta.

V knihovně her na vašem Steam účtu je nejprve potřeba pravým tlačítkem myši kliknout na Chasera a zobrazit si jeho vlastnosti. Zde je nutné přejít na "Nastavit možnosti spuštění" a do následujícího řádku vepsat příkaz ve tvaru "Maps\jméno mapy.cew" (bez uvozovek) a potvrdit. Jak se konkrétní mapa jmenuje lze zjistit po otevření spouštěcího souboru přiloženého ke konkrétnímu addonu, kde je obdobný příkaz. Pak již stačí hru spustit běžným způsobem a nová mise naběhne automaticky. Po jejím dohrání je nutné příkazový řádek opět vyprázdnit, jinak by se při každém startu hry spouštěla znovu stejná mapa.

 

 

Copyright © chaser.cz 2011. Všechna práva vyhrazena.